Choć galerie obrazów na ścianie wyglądają niezwykle efektownie, ich stworzenie jest sporym wyzwaniem. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję jak postępować, by efekt był zachwycający. Zacznij od wyboru obrazów, grafik i zdjęć jakie chcesz umieścić na ścianie.

Wybierz tak, by eksponaty były zgodne z Twoim gustem oraz stylem i kolorami, jakie pojawiają się w pomieszczeniu. Lepszy rezultat osiągniesz jeżeli połączysz np. stare zdjęcia ze starym plakatem albo obrazem malowanym akwarelą. Takie nietypowe zestawienie da większe możliwości aranżacyjne i doda galerii charakteru.

Ciekawsze efekty uzyskuje się poprzez zestawienie na ścianie ram o różnych wielkościach. Pozwala to na dużą różnorodność bez względu na to, co będzie oprawione. W centralnym punkcie galerii warto mieć dwa większe obrazy, które będą stanowiły najważniejszą część, wokół której będzie organizowana reszta. Zanim powiesisz ramy na ścianie, dokładnie zaplanuj ich rozkład przez rysunek na kartce. Jeszcze bardziej obrazowym sposobem jest wycięcie z papieru prostokątów i kwadratów o rozmiarach ram i przyklejenie ich taśmą do ściany. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, ile zmieści się na ścianie, i która kompozycja będzie najbardziej się najlepiej prezentować.

Planowanie kompozycji

Planowanie najlepiej rozpocząć od największych ram, a do nich dobudować resztę. Jeżeli nie masz pewności, czy samodzielnie stworzysz ładną kompozycję, możesz skorzystać z gotowych wzorców. Jeśli jesteś jedną z osób, która lubi ład i porządek, powinna także przypaść Ci do gustu propozycja powieszenia kilku mniejszych ramek o tej samych wielkościach, co stworzy układ przypominający siatkę. Jeżeli jednak chcesz się wyróżnić i wyjść poza utarte schematy, możesz obrazy powiesić w ten sposób, żeby na siebie nachodziły. Tak stworzona galeria na pewno będzie wyjątkowa.

Kiedy już dojdziesz do momentu powieszania obrazów musisz wiedzieć, że wbicie gwoździ nie jest jedyną metodą. Równie dobrze zastosować listwy albo rozstawić obrazy na małych półeczek. Na sam koniec pomyśl o ciekawym oświetleniu całej galerii.

Advertisements